Renata, jesteś przykładem osoby, która ciągle się rozwija. Skończyłaś SGH w Warszawie oraz prawo na Uniwersytecie Warszawskim, potem kilka lat przerwy i Wydział Reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Ciągle stawiasz sobie wysokie poprzeczki, co daje Ci siłę i motywację żeby się rozwijać?

Myślę, że mój rozwój był spowodowany tym, iż długo szukałam tego co sprawiałoby, że czuję się szczęśliwa. Praca, która jest pasją to ogromna satysfakcja. Ja znalazłam moją po drugiej stronie kamery. Piszę scenariusze, reżyseruję film, reklamy. Wciąż szukam inspiracji w muzyce, sztuce, filmach, ale przede wszystkim w ludziach, którzy stają się bohaterami moich historii. To od nich się uczę jak patrzeć na świat. Moi bohaterowie to z reguły ludzie, którzy nie pojawiają się na pierwszych stronach gazet. Skromni bohaterowie codziennego życia. Tacy fascynują mnie najbardziej. Od nich uczę się jak żyć i nie poddawać się w trudnych chwilach.

Wycofałaś się z tzw. życia publicznego i poświęciłaś zawodowi reżysera. Co poradziłabyś osobom, które myślą o radykalnej zmianie w karierze?

Stawić czoło największemu wrogowi jakim jest lęk. To trudne, ale warto.

Masz w swoim portfolio filmowym wiele nagród. Czy któraś jest Ci szczególnie bliska? Opowiedz nam dlaczego?

Bardzo ważne są dla mnie nagrody, które otrzymywałam na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych. Wyróżnienie za “Janka” i Mały Jantar za “Pogodną” . Pierwszy film o bezdomnym pucybucie, który kochał Bergmana, drugi o relacji matka – córka. To filmy dokumentalne, w które włożyłam dużo pracy, ale przede wszystkim serca. Te nagrody udowodniły mi, że publiczność to czuje
i docenia. To ogromna satysfakcja i radość, szczególnie jeśli widzi się łzy wzruszenia na twarzach bohaterów tych filmów. Bezcenne. Dla takich momentów chce się żyć.

Co jest teraz dla Ciebie na pierwszym zawodowym planie?

Rozwijam ze wspólnikiem firmę Everflow www.everflow.com.pl, specjalizującą się w produkcjach reklamowych i filmach korporacyjnych. Marzy mi się zrobienie filmu fabularnego.
Coż… nie nudzę się 🙂 Więcej o mojej pracy reżyserskiej na: www.renatagabryjelska.pl